کاربرد درخت‌های تصمیم در امور مالی

folder_openمقاله علمی تخصصی
commentبدون دیدگاه

مقدمه:

افراد برای شفاف‌سازی و یافتن پاسخی برای مسائل پیچیده از درخت تصمیم استفاده می‌کنند. این روش‌ها در انواع مسائل تصمیم‌گیری کاربرد دارد. درخت‌های تصمیم همچنین در تعیین یک روش عملی در امور مالی، سرمایه‌گذاری یا تجارت استفاده می‌شوند.

این روش تصمیم‌گیری با نمایش دنباله‌ای از مراحل، راهی مؤثر و آسان برای تجسم و درک گزینه‌های بالقوه یک تصمیم است و دامنه نتایج احتمالی آن تصمیم را به مردم نشان می‌دهد. درخت تصمیم همچنین به افراد کمک می‌کند تا هر گزینه بالقوه را شناسایی کرده و هر یک از اقدامات را با خطرات و پاداش‌های هر گزینه مقایسه کنند.

یک سازمان ممکن است این روش تصمیم‌گیری را به‌عنوان نوعی سیستم پشتیبانی تصمیم به کار گیرد. مدل ساختاری به خواننده نمودار اجازه می‌دهد تا با استفاده از شاخه‌هایی که گزینه‌های منحصربه‌فرد را نشان می‌دهد ببیند که چگونه و چرا یک انتخاب منجر به انتخاب بعدی می‌شود. این نوع ساختار در درخت تصمیم به کاربران اجازه می‌دهد تا با چندین راه‌حل ممکن یک مشکل را ببینند و آن راه‌حل‌ها را در یک قالب ساده و قابل‌فهم نمایش دهند که همچنین رابطه بین رویدادها یا تصمیمات مختلف را نشان می‌دهد.

در درخت تصمیم، هر نتیجه نهایی دارای یک وزن یا تعداد ریسک و پاداش اختصاص داده شده است. اگر شخصی برای تصمیم‌گیری از درخت تصمیم استفاده کند، هر نتیجه نهایی را بررسی می‌کند و مزایا و معایب آن را ارزیابی می‌کند. این درخت می‌تواند به اندازه لازم طولانی یا کوتاه باشد تا نتیجه‌گیری مناسبی داشته باشد.

استفاده از درخت تصمیم در امور مالی

درختان و نمودارهای تصمیم‌گیری اجزای اصلی امور مالی، فلسفه و تجزیه‌وتحلیل تصمیم‌گیری در کلاس‌های دانشگاه هستند بااین‌حال بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان قادر به درک هدف خود نیستند حتی اگر این نمایش‌های آماری نقش اساسی در پیش‌بینی اقتصادی و مالی شرکت‌ها داشته باشند.
تجزیه‌وتحلیل درخت تصمیم اغلب برای قیمت‌گذاری گزینه اعمال می‌شود. به‌عنوان‌مثال، مدل قیمت‌گذاری گزینه دوجمله‌ای از احتمالات گسسته برای تعیین مقدار یک گزینه در انقضا استفاده می‌کند. ابتدایی‌ترین مدل‌های دوجمله‌ای فرض می‌کنند که ارزش دارایی بنیادی بر اساس احتمالات محاسبه‌شده در تاریخ سررسید گزینه‌های احتمال درآمد افزایش یا کاهش می‌یابد. این مدل را رویکرد اروپایی میگویند.
بااین‌حال، شرایط با گزینه‌های آمریکایی پیچیده‌تر می‌شود، درحالی‌که گزینه می‌تواند در هر نقطه تا زمان بلوغ اعمال شود. درخت دوجمله‌ای در مسیرهای مختلفی تأثیرگذار است که قیمت دارایی بنیادی می‌تواند به‌مرورزمان طول بکشد. با افزایش تعداد گره‌ها در درخت تصمیم دوجمله‌ای، مدل درنهایت به فرمول بلک اسکولز همگرا می‌شود.
اگرچه فرمول بلک اسکولز گزینه آسان‌تری برای قیمت‌گذاری گزینه‌ها نسبت به درخت تصمیم‌گیری فراهم می‌کند، اما نرم‌افزار کامپیوتری می‌تواند مدل‌های قیمت‌گذاری گزینه دوجمله‌ای را با گره‌های “بی‌نهایت” ایجاد کند. این نوع محاسبه اغلب اطلاعات دقیق‌تری را در مورد قیمت‌گذاری به‌خصوص برای گزینه‌های برمودا و سهام پرداخت سود ارائه می‌دهد.

استفاده از درخت تصمیم برای آنالیز گزینه واقعی


ارزیابی گزینه‌های واقعی مانند گزینه‌های توسعه و گزینه‌های ترک باید با استفاده از درخت تصمیم‌گیری انجام شود چون ارزش آن‌ها از طریق فرمول بلک اسکولز قابل‌تعیین نیست. گزینه‌های واقعی نشان‌دهنده تصمیمات واقعی یک شرکت است مثل گسترش یا قرارداد کار کردن. به‌عنوان‌مثال یک شرکت نفت و گاز امروز می‌تواند یک قطعه زمین خریداری کند و اگر عملیات حفاری موفقیت‌آمیز باشد می‌تواند زمین‌های اضافی را با قیمت ارزان خریداری کند. اگر حفاری ناموفق باشد شرکت از این گزینه استفاده نمی‌کند و اعتبار آن نیز از بین می‌رود. ازآنجاکه گزینه‌های واقعی ارزش قابل‌توجهی برای پروژه‌های شرکتی دارند، آن‌ها بخشی جدایی‌ناپذیر از تصمیمات بودجه‌بندی سرمایه هستند.

افراد باید قبل از شروع پروژه در مورد خرید یا عدم خرید گزینه تصمیم بگیرند. خوشبختانه پس از مشخص شدن احتمال موفقیت و عدم موفقیت، درخت تصمیم‌گیری به روشن شدن ارزش مورد انتظار تصمیمات بالقوه بودجه‌بندی سرمایه کمک می‌کنند. شرکت‌ها غالباً آنچه در ابتدا پروژه‌های منفی ارزش خالص (NPV) به نظر می‌رسد را قبول می‌کنند اما وقتی ارزش واقعی گزینه در نظر گرفته شود NPV  در واقع مثبت می‌شود.

استفاده از درخت تصمیم در پروژه‌های رقابتی

 
به همین ترتیب درخت‌ها و نمودارهای تصمیم در عملیات تجاری نیز قابل‌استفاده هستند. شرکت‌ها دائماً در مورد موضوعاتی مانند توسعه محصول، کارمندان، عملیات و ادغام تصمیم‌گیری می‌کنند. سازمان‌دهی تمام گزینه‌های در نظر گرفته شده با درخت تصمیم، امکان ارزیابی هم‌زمان این ایده‌ها را فراهم می‌کند.

این به این معنی نیست که باید از درخت یا نمودار تصمیم‌گیری برای تأمل در هر تصمیم خود استفاده شود. اما این روش چارچوب‌های کلی برای تعیین راه‌حل برای مشکلات و برای مدیریت پیامدهای تحقق‌یافته تصمیمات اصلی را فراهم می‌کند. به‌عنوان‌مثال، یک درخت تصمیم می‌تواند به مدیران کمک کند تا تأثیر مالی مورد انتظار استخدام کارمندی را که نمی‌تواند انتظارات را برآورده کند و باید برکنار شود را تعیین کنند.

قیمت‌گذاری ابزارهای نرخ بهره با درختان دوجمله‌ای


 استفاده از درخت تصمیم چندان سخت نیست و یک درخت دوجمله‌ای به روشی مشابه ساخته می‌شود و برای همان هدف تعیین تأثیر متغیر نوسانی / نامشخص استفاده می‌شود. حرکت صعودی و نزولی نرخ بهره تأثیر بسزایی در قیمت اوراق بهادار با درآمد ثابت و مشتقات نرخ بهره دارد. درختان دوجمله‌ای به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا اوراق قرضه را بصورت دقیق ارزیابی کرده و با استفاده از عدم اطمینان در مورد نرخ بهره آتی مقرراتی تعیین کنند.

ازآنجاکه مدل بلک اسکولز برای ارزیابی اوراق قرضه و گزینه‌های مبتنی بر نرخ بهره قابل‌استفاده نیست، مدل دوجمله‌ای گزینه ایده آل است. پروژه‌های شرکتی غالباً با درخت تصمیم‌گیری ارزیابی می‌شوند که انواع مختلفی از گزینه‌های مختلف اقتصادی را در بر می‌گیرد. به همین ترتیب با تجزیه‌وتحلیل تأثیرات محیط‌های مختلف نرخ بهره، ارزش اوراق قرضه، کف و سقف نرخ بهره، مبادله نرخ بهره و انواع دیگر ابزارهای سرمایه‌گذاری قابل‌تعیین است.

https://www.investopedia.com/terms/d/decision-tree.asp

http://www.investopedia.com/articles/financial-theory//11/decisions-trees-finance.asp

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست