سرمایه‌گذاری یا معامله‌گری با هوش مصنوعی

به‌طورکلی هوش مصنوعی برای تجزیه اطلاعات موجود در بازار بورس و بهبود معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها به دو روش می‌تواند عمل کند.

روش اول تحلیل و تجزیه اطلاعات به‌صورت بنیادی

یکی از فاکتورهای مهم در تغییر قیمت‌ها که حتی ممکن است باعث تغییر ناگهانی و زیاد در بازار بورس شود، موج احساسی افراد است. مثلاً وقتی یکی از افراد سیاستمدار یا تاجر یا حتی یکی از سلبریتی‌های مشهور با نظر دادن راجع به موضوعی در بورس باعث جلب‌توجه سایرین به آن موضوع شده و درنتیجه باعث افزایش یا کاهش قیمت آن جنس در معامله می‌شود. به‌طورکلی هوش مصنوعی سنتی به دلیل تکیه‌بر الگوریتم‌ها و برنامه‌های کامپیوتری کار می‌کند و فاقد احساسات می‌باشد بنابراین سابقه یا توانایی زیادی در تحلیل و تجزیه این نوع موج‌ها و تغییرات در بازار بورس ندارد ولی اخیراً توسط روش‌های مدرن‌تر یادگیری ماشین، مهندسین کامپیوتر و تحلیلگران بورس توانسته‌اند هوش مصنوعی را وادار کنند تا به این حوزه نیز وارد شود.

با تحلیل بنیادی می‌تواند در زمینه‌های مرتبط با اقتصاد یعنی اخبار مربوطه، تحلیل صورت مالی هر شرکت، سود و ضرر و زیان هر شرکت، شاخص اقتصادی و غیره پیش‌بینی‌های لازم را به اجرا درآورد و به کاربران برای سرمایه‌گذاری مطمئن‌تر کمک کرد.

روش دوم تحلیل و تجزیه اطلاعات به‌صورت تکنیکال

این بخش از تحلیل‌ها که توسط هوش مصنوعی سابقه بیشتر و اطمینان زیادتری دارد، به تجزیه‌وتحلیل قیمت‌ها و تغییرات آن در بازار بورس می‌پردازد.

در این حوزه فقط از منطق و داده‌های موجود حاضر بازار استفاده می‌شود و با استفاده از نمودارهای مختلف، میزان سود یا ضرر یک برند یا محصول خاص در بازار بورس را بررسی کرده و درنهایت هوش مصنوعی با تحلیل داده‌های مختلف بهترین پیشنهاد برای معامله یا سرمایه‌گذاری را به کاربران می‌دهد.

تفاوت سرمایه‌گذاری و معامله‌گری در بازار بورس

مهم‌ترین تفاوت در اندازه مدت زمان لازم برای سوددهی و نتیجه گرفتن از سرمایه‌گذاری یا معامله انجام شده است.

هوش مصنوعی در هر دو نوع سرمایه‌گذاری و معامله‌گری در بازار بورس با الگوریتم‌های خود به کاربران کمک می‌کند.

در سرمایه‌گذاری باید زمان زیادی برای سوددهی صبر کنید و گاهی حتی ممکن است زمان رسیدن به سود لازم دهه‌ها طول بکشد اما این را هم در نظر داشته باشید که در صورت سرمایه‌گذاری درست و مناسب درنهایت سود هنگفتی دریافت خواهید کرد که در زمان نیاز به کمک شما خواهد آمد. هوش مصنوعی در این حوزه نوپا اما کاربردی است.

از طرفی در معامله‌گری از چند دقیقه تا چند روز می‌توانید به سود موردنظرتان دست پیدا کنید در عوض به دلیل عوض شدن داده‌ها به‌صورت دائم و با سرعت زیاد، نیاز به تحلیل دائم این داده‌ها داریم که هوش مصنوعی به دلیل خستگی‌ناپذیری این کار را انجام می‌دهد. همچنین رویکردهای ترکیبی جدید که تحلیل احساسات را هم مدل‌سازی می‌کنند کیفیت این تحلیل‌ها را بالاتر برده‌اند.

فهرست